ماساژ کودک و هر آنچه که باید از مزایای آن بدانید

ماساژ کودک یکی از بهترین روش های القا آرامش به کودک است. با ماساژ کودک می توان بسیاری از اختلالات و درد ها در نقاط مختلف بدن وی را تسکین داد. به این وسیله میزان آرامش، برقراری ارتباط و احساس امنیت در کودک افزایش یافته و مادر به راحتی می تواند کودک را در بهترین شرایط مراقبت نماید. ماساژ موجب بهبود خون رسانی، رفع خستگی عضلانی و ابراز احساس بین مادر و کودک می شود بر همین اساس انجام ماساژ کودک به مادران توصیه می شود. این عمل موجب خواب آرام در کودک نیز می شود.

مزایا ماساژ کودک – آرامش

به جهت ارتباط تعاملی که مابین مادر و کودک ایجاد می شود ارتباط جسمی و روحی برقرار شده و آرامش مطلوبی ناشی از این ارتباط در کودک اتفاق می افتد. ایجاد آرامش در کودک زمینه ساز خواب آرام، روحیه غیر پرخاشگرانه و رشد و نمو مطلوب کودک می شود.

مزایا ماساژ کودک – برقراری ارتباط

یکی از مزایای ماساژ کودک برقراری ارتباط با او است. ماساژموجب می شود مدت زمانی از وقت مادر در اختیار کودک قرار گیرد و به جهت آرامش بخش بودن این عمل ارتباط مطلوبی بین مادر و کودک ایجاد می شود. این ارتباط موجب بهبود شرایط زندگی هر دو این عزیزان خواهد شد.

مزایا ماساژ کودک – احساس امنیت

همان طور که در موارد قبل ذکر شد ماساژ با در اختیار داشتن قوی ترین احساسات انتقالی توانایی القا حس امنیت به کودک را دارا می باشد. ماساژ در کودک احساس ارزشمندی، امنیت و پشتیبانی والدین را ایجاد می نماید. بر همین اساس توصیه می شود در کودکانی که دچار احساس ترس هستند حتما از ماساژ استفاده شود تا به مرور با تقویت حس امنیت بهبود یابند.

خواص درمانی ماساژ کودک

احتمالا شما نیز شنیده اید با انجام ماساژ می توان برخی درد ها را تسکین داد و برخی اختلالات را نیز درمان نمود. این شنیده کاملا صحیح است. برای مثال در مواردی مشاهده شده که کودک دارای دل درد است. انجام ماساژ در نقاط مناسب می تواند ضمن تسکین روحی کودک و افزایش احساس اهمیت والدین به او موجب بهبود درد جسمی شود. ماساژ ناحیه سینه و شکمی موجب کمک به خروج گاز های معده و رفع اسپاسم های گوارشی شود. از این طریق درد ناحیه شکمی کودک به وسیله ماساژ بهبود یافته و خوابی آرام خواهد داشت.

استفاده از ماساژ به عنوان فعالیت درمانی نیز در گذشته مرسوم بوده. حرکات ممتد که با ضربه آرام پشت کمر کودک زده می شود دقیقا با استفاده از همین علم بوده که در نهایت منجر به تسریع دفع گاز های معده کودک پس از مصرف شیر می شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *