ماه دوم بارداری را با چه غذا هایی بگذرانیم

ماه دوم بارداری را با چه غذا هایی بگذرانیم

ماه دوم بارداری، ماهی که از هفته ی پنجم شروع می شود و شما احتمالا متوجه این شده اید که باردار هستید، در ماه دوم بارداری تغذیه یکی از مهم ترین آیتم ها برای تکمیل فرایند رشد یک جنین سالم و طبیعی است.

در این ماه احتمالا ویار های صبحگاهی شما شروع شده به همین خاطر باید در تغذیه تان دقت بیشتری داشته باشید چون در این ماه تغذیه نقش بسیار مهمی را ایفا می کند، ماه دوم بارداری زمانی است که فرزند شما از نظر رشد در مرحله ی آغاز رشد لوله عصبی و تشکیل مغز قرار میگیرد و در پایان این ماه نخاع و اعصاب فرزندتان کامل می شود. علاوه بر تکمیل رشد نخاع و سیستم عصبی رشد سیستم گردش خون و قلب هم در این دوره رخ می دهد و تمام این عوامل بر لزوم تغذیه ی صحیح مادر می افزاید. در این مقاله میخواهیم به خوراکی های ضروری این ماه بپردازیم تا در رژیم شما قرار گیرد و فرزند سالمتری داشته باشید.

  • اسید فولیک مصرف کنید

اسید فولیک یا همان فولات ویتامین بی، ویتامین مهمیست که نیاز است در این دوران مصرف شود، خاصیت این ویتامین رشد دهنده ی طبیعی لوله های عصبی در جنین است، در صورت عدم مصرف فولیک اسید ممکن است جنین شما درگیر خطر ابتلا به نقایص لوله های عصبی قرار بگیرد و همچنین در خطر زایمان زودرس باشد.

میانگین باید در ماه دوم بارداری حدود 400 گرم فولیک اسید مصرف شود که خوراکی هایی مثل اسفناج، غلات غنی شده، حبوبات منبع آن می باشند.

  • کلسیم را فراموش نکنید

ماه دوم رشد استخوان های فرزند کوچکان شروع می شود و طبیعتا بدن جنین نیاز زیادی به کلسیم برای ساخت بافت استخوانی دارد که باید از خوراکی هایی مثل لبنیات، سبزیجات برگ سبز کلسیم مورد نیاز جنینشان را تامین کنند، اگر این تامین کلسیم انجام نشود، کلسیم لازم برای رشد استخوان های جنینتان از استخوان های خودتان گرفته می شود و در نتیجه درگیر پوکی استخوان و ضعف شدید خواهید شد، شما باید حداقل روزانه 1000 میلی گرم کلسیم مصرف کنید.

  • آهن

در دوران بارداری خصوصا در ماه دوم جریان خون مادر برای حمایت جنین افزایش پیدا می کند و همین موضوع اهمیت استفاده از آهن را نشان می دهد، یک مادر باردار باید روزانه 27 میلی گرم آهن را در رژیم غذایی اش داشته باشد در غیر این صورت دچار ضعف و خستگی خواهد شد، همچنین ممکن است جنین کوچک شما و خود شما دچار کم خونی خواهید شد، آهن مورد نیاز بدن شما تنها از راه خوراکی ها تامین نمی شود به همین خاطر باید مصرف مکمل های آهن را با نظر پزشک شروع کنید.

  • پروتئین

شما باید بعنوان یک مادر باردار روزانه بین 75 تا 100 گرم پروتئین مصرف کنید، این پروتئین را میتوانید از طریق مصرف ماهی، مرغ، پنیر کم چرب به دست بیارید، حتما در انتخاب ماهی دقت کنید که ماهی مصرفیتان مقدار ناچیزی جیوه داشته باشد.

مصرف پروتئین جهت تضمین جریان خون جنین شما و تسهیل روند رشد طبیعی عضلات فرزندتان لازم و ضروری است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *